Maskiner: Difference between revisions
mNo edit summary |
Add lupine stub |
||
| Line 91: | Line 91: | ||
| Tunnellendepunkt på terminalrommet | | Tunnellendepunkt på terminalrommet | ||
| 2020 | | 2020 | ||
|- | |||
| [[/lupine]] | |||
| NixOS | |||
| CI/CD maskiner for Gitea | |||
| 2025-08-02 | |||
|- | |- | ||
| [[/principal]] | | [[/principal]] | ||
Revision as of 11:17, 5 December 2025
Her er hvordan man legger inne /NyMaskin i wikien.
Tjenestealias
Tjenestealias er DNS C-records som gir brukere en mer permanent og mnemonisk måte å referere til bestemte tjenester på PVV.
Siden tjenester flyttes mellom maskiner nå og da anbefales det å bruke tjenestealias i stedet for maskinnavn. Her er noen av de vanligste:
- login, fwlogin
- samba, sambapvv
- mail, mailhost, imap, pop, smtp
- mysql, postgres
- wiki, www
- git, dev
- salt, kdc, kerberos
- minecraft
På vei inn
| Maskin | OS | Funksjon | Planlegges å settes i drift |
| /andresbu | Proxmox | VM host | Våren 2023 |
I drift
Serverbokser
Dette er maskiner som kjører på serverrommet.
Unngå å kjøre for mye rart på dedikerte tjenestemaskiner. Maskiner for diverse er merket som dette.
| Maskin | OS | Funksjon | Dato satt i drift |
| /blossom | PVE | VM-Host (PVVPPPVE) | 2025-02-16 |
| /bubbles | PVE | VM-Host (PVVPPPVE) | 2025-02-16 |
| /buttercup | PVE | VM-Host (PVVPPPVE) | 2025-02-16 |
| /bakke | NixOS | Backup | 2024-11-10 |
| /buskerud | NixOS | VPN endepunkt | 2023-11-06 |
| /bekkalokk | NixOS | webmail. Skal ta over diverse webtjenester | 2023-05-22 |
| /bicep | NixOS | mysql, postgresql, matrix | 2022-10-09 |
| /joshua | Proxmox | VM host | 2021-10-13* |
| /isvegg | Debian Bookworm | Skrot, overtar for /Skrotnisse | 2021-03-25 |
| /sleipner | Debian Buster | Salt master | 2020-08-31* |
| /knutsen | FreeBSD | Tunnellendepunkt på maskinrommet og DHCP-tjener | 2020-08-27* |
| /ludvigsen | FreeBSD | Tunnellendepunkt på terminalrommet | 2020 |
| /lupine | NixOS | CI/CD maskiner for Gitea | 2025-08-02 |
| /principal | FreeBSD | backup, loghost | 2017-05-08* |
| /asgore | VMware ESXi | VM host | 2016-07-17* |
| /innovation | FreeBSD | Minecraftserver | 2014-03-25* |
| /Microbel | Debian Bullseye | Hjemmeområder og mail | 2011-05-07* |
*Hentet fra DNS versjonskontroll
Virtuelle maskiner
Dette er VMer som kjører på en av våre VM hosts eller i Openstack
| Maskin | Host | OS | Funksjon | Dato satt i drift |
| /kommode | /bubbles | NixOS | Gitea | 2024-03-15 |
| /ustetind | /buttercup | NixOS | Gitea Runners | 2024-09? |
| /drolsum | /buskerud | Debian ? | Login | 2024-06/7-? |
| /dagali | /buskerud | NixOS | Testboks | 2024-06/7-? |
| /bob | Openstack | NixOS | Nix builder | 2023-11-05 |
| /ildkule | /joshua | NixOS | Grafana & Prometheus | 2022-05-18* |
| /balduzius | /asgore | Debian | Kerberos KDC (skal KDC slave) | 2019-02-27* |
| /Tom | /asgore | Debian | Brukernettsider | 2017-12-11* |
| /Spikkjeposche | /asgore | FreeBSD | Nettside, Wiki, webmail, SAML IDP | 2017-10-28* |
| /hildring | /asgore | Debian Buster | Login | 2016-06-07* |
*Hentet fra DNS versjonskontroll
Arbeidsstasjoner
Dette er maskiner som kjører på PVVs lokaler.
De er i utgangspunktet åpne for medlemmer, men er ikke nødvendigvis alltid skrudd på.
| Maskin | OS | Funksjon | Dato satt i drift |
| /Demiurgen | Debian Sid | Terminal | 2019-03-27* |
| /Eirin | Debian Sid | Terminal | 2019-03-11* |
| /Wegonke | Debian 12 | Terminal | 2024-07-27* |
| /Sanctuary | Windows 11 | Spill | 2015-10-29* |
| /venture | FreeBSD | Terminal | 2014-03-25* |
| /Tallulah | Ubuntu 18 | Animemaskin | 2012-04-17* |
*Hentet fra DNS versjonskontroll
Annet
De følgende maskinene har en ganske spesialisert funksjon, og/eller er såpass skrøpelige at de ikke anbefales til vanlig bruk.
| Maskin | OS | Funksjon | Dato satt i drift |
| /Torskas | Arch Linux ARM | Digital oppslagstavle | 2025-08-16 |
| /georg | NixOS | Gregorz terminalrommet | 2023-09-17 |
| /orchid | Debian Sid | HPC experimentation | 2023-02-05 |
| /ameno | Ubuntu | Dvask management | 2021-02-01 |
| /brzęczyszczykiewicz | NixOS | Gregorz arbeidsrommet | 2014-08-09* |
| /Skrott | NixOS | Terminal for dibbler | 2010-03-15* |
| /Dvask | NetBSD | DNS | Før 1993 |
*Hentet fra DNS versjonskontroll
Pensjonert
Serverbokser
| Maskin | OS | Funksjon | Dato satt i drift | Dato pensjonert |
| /toriel | FreeBSD | NFS host for VM | 2016-09-19* | 2024-10-26 |
| /fenris | Debian Buster | Kerberos KDC (skulle bli master) | 2020-08-31* | 2023-05-20 |
| /alphys | FreeBSD* | Lagring og backup* | 2016-02-26* | 2017-05-08* |
| /scrum | Fedora 20 | 2014-03-02* | ||
| /Cthulhu | Debian Wheezy | config server, rdist/puppet | 2010-12-11* | |
| /Monty | Debian Jessie | Dvask management | 2010-11-26* | 2022-12-26 |
| /Dash8 | Debian Buster | CUPS og bitlbee | 2010-11-26* | 2022-11-19 |
| /Knakelibrak | Debian Jessie | Databaser | 2010-04-16* | 2023-11-27 |
| /Skrotnisse | Debian Wheezy | Skrot | 2010-04-16* | 2023-05-08 |
| /Tim | Debian Squeeze | Nettside | 2010-04-11* | |
| /Flode | Debian Squeeze | Er død og ligger i hyllen på koserommet | 2009-02-20* | |
| /Stemor | Debian Lenny | Speil av noe | 2008-08-19* | |
| /Dverger | Debian Lenny | Tunge ting, slås på etter behov | 2008-07-28* | |
| /Snehvit | SLE 9 | Tunge ting, slås på etter behov | 2008 | |
| /Horisont | Debian Squeeze | Login server | 2007-09-23* | |
| /Berners-Lee | Debian Lenny | www | 2007-09-20* | |
| /Inti | FreeBSD 7.1 | Dytter torrents | 2007-09-03* | |
| /Rymden | NetBSD | krysskompilering til VAX | 2007-03-30* | |
| /Herakles | Debian | (veldig ensom) Kerberos KDC | 2007-02-06* | |
| /Egg | Debian Etch | Utvikling? For tiden vondt i disken. | 2006-02-25* | |
| /Tvilling | Debian Squeeze | bitlbee, div. tjenester | 2005-11-04* | |
| /Decibel | Ubuntu Hardy | Tidligere disk og mail | 2005-02-15* | |
| /Kvartett | VMS | Mystisk og uutgrunnelig | 2004-04-16* | |
| /Bacchus | FreeBSD | DHCP, DNS, tftp, gammel og bitter | 2001-04-27* | |
| /Brutus | Solaris 9 | YP-slave | 2001-04-24* | |
| /Octopus | NetBSD | brukes som seriekonsollmaskin | 2000-11-27* | |
| /Malina | Solaris 10 | YP-master | 2000-11-16* | |
| /Echelon | Trustix | Loghost | 2000-03-31* | |
| /Verden | FreeBSD | anonym FTP | Før 2000* | |
| /Flipper | Dolphin OS | Før 2000 |
*Hentet fra DNS versjonskontroll
Virtuelle maskiner
| Maskin | Host | OS | Funksjon | Dato satt i drift | Dato pensjonert |
| /essendrop | /asgore | Debian Buster | Gogs | 2019-04-01* | 2023-09-07 |
*Hentet fra DNS versjonskontroll
Arbeidsstasjoner
| Maskin | OS | Funksjon | CPU | Minne | Dato satt i drift | Dato pensjonert |
| /Sanctuary(Pre 2024) | Windows 10 | Gaming maskin | 2024-01-21 | |||
| /stakeholder | Arch | Terminal | ||||
| /Mips | Fedora 20 | 2014-02-16* | ||||
| /flags | Fedora 20 | 2014-03-10* | ||||
| /Sprint | Debian Squeeze | Gammel gaming maskin | ||||
| /Kvikk | OpenWRT | Router | ||||
| /Osaka | Windows 7 | Gammel gaming maskin | ||||
| /Glenda | Plan 9 | Terminal | ||||
| /Kvikk | OpenWRT | Router | ||||
| /Pirat | Arch | Terminal | ||||
| /Doktor | Ubuntu | Terminal | 2019 | |||
| /Bull | Debian Sid | |||||
| /Bulldozer | Debian Jessie | Terminal | ||||
| /Misantropy | Fedora | Terminal | 2020 | |||
| /Jerry | MacOS | Terminal | 2020 | |||
| /Baird | Ubuntu Edgy | Mediasenter (under TVen), ofte avslått | ||||
| /Amaterasu | Solaris 10 | Sun Enterprise 250, yp-slave | Ultrasparc II 400 MHz (2x) | 2 GB | ||
| /Grubgrub | Debian Lenny | AMD 1 GHz | 512 MB | |||
| /Kobben | Gentoo | AMD 1.8 GHz | 512 MB | |||
| /Kremt | Debian Lenny | AMD XP 1700+ | 512 MB | |||
| /Spiralis | Windows 7 | låner 4GB ram til woody | AMD Phenom(tm) II X4 955 | 4 GB | ||
| /Olympic | Debian Etch | IA-64 733 MHz (2x) | 2 GB | |||
| /Lysfontene | Litt diverse: Debian, Mint og Ubuntu-studio | arbeidsstasjon | Intel Core 2 duo E7300 ? | 4 - 6 GiB | ||
| /Nissen | Ubuntu Karmic | AMD XP 1800+ | 512 MB |
Annet
| Maskin | OS | Hardware | Minne | Funksjon | Formfaktor |
| /Odroid-x | Selvvalgt | ARMv7 Processor 4 kjerne | 1GB | Leketøy | |
| /Odroid-A | Selvvalgt | ARMv7 Dual core A9 exynos 4210 | 1GB | Leketøy med touchskjerm | |
| /Midgard | Debian | P3 800 Mhz (2x) | Kerberos KDC backup? | 4U | |
| /Nosferatu | FreeBSD | AMD64 | kommer om natten og suger ut data fra decibel | 4U | |
| Skrotet for knakelibrak | |||||
| /Stud | Laserprinter | ||||
| /Kofi | Fedora-basert Linux | AMD Geode (XO-1) | Tar bilder av Annan | ||
| /Vrimmel | Debian Lenny | /Dell 2650, Xeon 2.4 GHz (2x) | Vert for virtuelle maskiner (Xen) | 2U + 3U diskbay | |
| /Annan | Enkelt kretskort og knapper | Varmeplate med variabel effekt | Lager kaffe under overvåkning av Kofi | ||
| /Lemming | Grønn te | Glasskanne, ca 1 liter minne | Brukes for å lage varm drikke med lemensmak. Etterkommeren av Lemen. | ||
| /Commodore | Enkelt kretskort, knapper og kapselspak | 19bar pumpe, 1 liter homeopatminne på baksiden og oppsamlingsrist | Lager espresso av nespressokapsler og vann. MAGI! | nespressomaskin | |
| /Alice | Debian Squeeze | Intel Pentium 4 something (1x) | 2 GB | Speil og Torrents | |
| /Hingst | Laserprinter, 64MB Ram | ||||
| Tardis | Time and Relative Dimension in Space | Treverk og maling | Laget for å lokke Who-fans til PVV under immatrikulering. Står nå som pynt. | usynlig | |
Utfasede maskiner
- /Enron - brukerweb (det var hvertfall planen)
- /HB - FreeBSD6 på x86 - DVD
- India
- Mu - Noe på HPPA - har vondt i disken sin.
- Peridexion - Kaffebord (i slekt med storm)
- /Sapiens - Ubuntu GNU/Linux på x86
- /Storm - SGI Callenge L som kjører IRIX 6.5, lider av POKB-feil
- Voldsboks2
- ... - Altund hadde en boks frem til 2007(?)
- ... - Nabla hadde en boks frem til 2007
Maskiner som ikke ble drevet av PVV.
- Fire (aka mumegw) - MUD-ting
- /Vaffeljern - NTNUI Dans (Står ikke lenger på PVV)
- Voldsboks (aka grimne, mume) - MUD-ting
- Yuriko (aka poy.no) - alfborge, hosting av dansefilmer